top of page

Vajen Daraltma

Dış genital bölge ve vajenin şekli, büyüklüğü , rengi kadından kadına farklılık göstermektedir. Ergenlik döneminden itibaren kilo değişimleri, genital bölgeye uygulanan işlemler, gebelik, doğum, menopoz, hormonal değişimler iç ve dış genital bölgenin fonksiyon ve estetiğini bozabilir. Bu durum kadında özgüven eksikliğine, kadının ve partnerinin görsel ve cinsel tatminsizliğine, genital hijyenin sağlanmasında güçlüğe, bazı durumlarda idrar kaçırma şikâyetine neden olabilir.

Günümüzde cerrahi ve medikal uygulamalarla bu şikayetler tedavi edilebilmektedir.

Vajinoplasti: normal doğum sonrası genişleyen ve yapısı bozulan vajenin estetik olarak yeniden şekillendirilmesi ve daraltılması işlemidir. İşlem sonrası kadının ve partnerinin cinsel tatmini artmaktadır.

Perineoplasti: dış genital bölgede, özellikle normal doğum sonrası epizyo dikiş izlerine bağlı olarak , kötü şekillenmiş alanların düzeltilmesi işlemidir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kadın hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalı olan jinekoloji birçok alt branşlarda incelenir. Yunanca'da kadın demek olan “gynaik”, eski Türkçe'de “nisaiye” Latin dillerinde de “Gynecology” olarak ta

Labioplasti( barbie estetiği) : asimetrik ya da normalden iri iç dudakların, cerrahi olarak küçültülmesi ve eşitlenmesi işlemidir. Perineoplasti: dış genital bölgede, özellikle normal doğum sonrası ep

bottom of page